شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

تصاویر هوایی از شاهکارهای معماری دنیا

۵۵۶f0faae58ece9566000239_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_211-530x340قلعه ستاره در Bourtange هلند

زمانی سفر به دور دنیا، انسان را به یاد رمان های تخیلی ژول ورن نویسنده و شاعر فرانسوی می انداخت اما این روزها دور دنیا گشتن دیگر یک داستان خیالی نیست، به طوری که افراد می کوشند تا با سفر به دور دنیا رکورد جدیدی را از خود به ثبت برسانند. این بار گزارش سفر به دور دنیای یک هواپیمای بدون سرنشین!
Amos Chapple  عکاس نیوزلندی طی سفری به دور دنیا تصمیم جالبی گرفت. او قصد داشت شاهد منظره شگفت انگیز شاهکارهای معماری دنیا از دید پرنده باشد. او به همراه هواپیمای بدون سرنشینش پس از بازگشت از سفر طولانی و هیجان انگیز، ۱۲ تصویر هوایی از شاهکارهای معماری دنیا را با خود به ارمغان آورد.

کلیسای ناجی ، سنت پترزبورگ

۵۵۶f0ff9e58ece956600023e_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_01_-1-1-530x375

کلیسای ناجی (Savior on Spilled Blood)، یکی از مناطق دیدنی شهر سنت پترزبورگ روسیه است. به این کلیسا، کلیسای بنا شده بر خون ریخته شده (the Church on Spilt Blood) و کلیسای جامع زنده شدن مجدد مسیح نیز گفته می‌شود.این کلیسا، به نام‌های دیگری همانند خون مقدس، کلیسای رستاخیز، کلیسای ناجی در خون تپیده، کلیسای جامع معراج، رستاخیز مسیح، کلیسای ناجی، و یا هر تغییر و تحریفی از اسم‌های بالا خوانده می‌شود.

کلیسا، به طور برجسته‌ای ای در کنار کانال گریبویدوف (Griboedov) ساخته شده و جاده‌های آسفالت شده در دو سوی کانال اجرا شده است. در مارس ۱۸۸۱، زمانی که کالسکه الکساندر در کنار کانال حرکت می‌کرد، نارنجکی توسط یک فرد آشوب‌طلب به سمت کالسکه وی پرتاب شده و منفجر شد. تزار که از این حمله غافلگیر شده بود، از کالسکه خارج شده و شروع به تعرض به مجرم فرضی کرد. در این هنگام فرد آشوب طلب دیگری از فرصت استفاده کرده و بمبی دیگر را منفجر کرد که به کشته شدن خود و زخمی شدن سزار انجامید. تزار که به شدت خونریزی می‌کرد، به قصر زمستانی منتقل شده و پس از چند ساعت در گذشت.

کلیسای جامع مسیح نجات دهنده ، مسکو

۵۵۶f0fa2e58eceec91000271_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_271-530x403

کلیسای جامع مسیح نجات دهنده (Cathedral of Christ the Saviour)، کلیسایی در مسکو، پایتخت کشور روسیه، در کرانه رود مسکوف قرار دارد و با ارتفاع کلی  ۱۰۵ متر، بلندترین کلیسای ارتدوکس جهان محسوب می شود. این کلیسای جامع مسکو به دستور الکساندر اول، تزار روسیه، و به مناسبت بیرون راندن ناپلئون ساخته شده است و وبه عنوان یک بنای یادبود به فداکاری های مردم روسیه اعطا شده است. ساخت این کلیسای جامع در سال ۱۸۱۷ شروع شد و دارای سبک نئوکلاسیک، با طراحی زرق و برق دار و انبوه از سمبولیسم فراماسونری می باشد. فراماسونری، جمع کانون‌های برادری گسترده‌ای در جهان است. این کانون‌ها ریشه‌های بسیار کهنی در اروپای غربی دارند.

ساخت این کلیسا بر روی تپه اسپارو، در بالاترین نقطه  مسکو آغاز شد، اما این مکان در طول تاریخ ، ناامنی خود را  ثابت کرد و بارها به آن حمله و تخریب شد. در فوریه سال ۱۹۹۰، کلیسای ارتدوکس روسیه به دریافت اجازه از حکومت شوروی برای بازسازی کلیسای جامع مسیح نجات دهنده مفتخر گردید و عملیات طراحی جدید و بازسازی آن در همان مکان قبلی انجام شد.

کلیسای جامع پیتر و پل ، پترهوف روسیه

۵۵۶f0f9be58ece9566000238_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_341-530x354

 سنگ بنای شهر سنت پترزبورگ در زمان پتر کبیر با احداث این قلعه گذارده شد. دیوار های قلعه مماس با آب و ۶ ضلعی ساخته شد تا دشمن به راحتی نتواند در آن نفوذ کند. از آنجایی که این کلیسا آرامگاه بیشتر پادشاهان روسیه است دارای اهمیت زیادی می باشد. از جمله ساختمانهای مهم دیگر قلعه ضرابخانه روسیه است که از قدیم تا به حال مسئول ضرب اسکناس و سکه در روسیه است. همچنین زندان قلعه هم از آن جهت که افراد مشهوری را چون : پسر پتر، داستایوفسکی نویسنده معروف روسی، برادر بزرگ لنین و ماکسیم گورکی نویسنده انقلابی را در خود جای داده بوده از شهرت به سزایی برخورداراست.

معبد لوتوس ، دهلی نو هندوستان

۵۵۶f0fd0e58ece956600023c_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_091-530x354

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی (Bahá’í Houses of Worship یا Lotus Temple) معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان در شهر دهلی‌نو پایتخت هندوستان است که از معروفترین بناهای مدرن هند به‌شمار می‌آید و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته شده‌است. به معماری این بنا که به شکل گل لوتوس است جوایز معتبر بین المللی بسیاری تعلق گرفته و مقالات بیشماری در نشریات معتبر جهانی در باره آن نوشته‌اند. معمار این ساختمان یک ایرانی بهائی به نام فریبرز صهبا است که در طرح معماری این بنا از گل نیلوفر آبی الهام گرفته‌است. این گل زیبا در هندوستان نشانه پاکی و روحانیتی است که همواره با عبادت و دیانت توأم بوده‌است.

این ساختمان شامل ۲۷ گلبرگ است که از بتُن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده این سنگ‌ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده‌اند. هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود. ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به‌ مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان نشسته‌است.

ستون کاتسخی ، گرجستان

۵۵۶f0f76e58eceec91000270_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_361-530x340

 ستون کاتسخی واقع در غرب گرجستان، در نزدیکی شهر چیاتورا ، واقع گردیده است. برخی آن را “پلکان بهشت” می نامند. کلیسای منحصر بفرد “ستون کاتسخی”، بر فراز یک صخره ، به ارتفاع ۴۰ متر قرار دارد.
بنای این کلیسا حدودا بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده و یک راهب گرجی ، ۲۰ سال در آن زندگی می کرده است. هیچکس نمی داند که راهبان چگونه از ستون ، بالا رفته اند یا چگونه مصالح ساختمانی را به بالای ستون حمل کرده اند ، چرا که انجام این کار در حال حاضر دشوار است ، چه رسد به بیش از هزار سال پیش انجام پذیرفته باشد. اززمان ترمیم بنا، یک راهب گرجی کلیسای ارتدوکس، در بالای این اثر تاریخی، زندگی می کند. همه ی افراد به جز خانم ها می توانند از این مکان، بازدید کنند. چرا که طبق سنت خانم ها مجاز به بالا رفتن از این ستون و یا بازدید از کلیسا نیستند.

موزه گوشه عزلت ، سنت پترزبورگ روسیه

۵۵۶f0fe4e58ece956600023d_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_021-530x380

 موزه گوشه عزلت سنت پترزبورگ روسیه (Hermitage Museum) یک موزه هنر و فرهنگ است. این موزه یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین موزه های جهان بوده که در سال ۱۷۶۴ تاسیس گردیده و از سال ۱۸۵۲ برای نمایش عموم آزاد گشت.

ساگرادا فامیلیا ، بارسلونا اسپانیا

۵۵۶f0fdae58eceec91000273_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_051-530x386

ساگرادا فامیلیا (واژهٔ لاتین به معنی خانوادهٔ مقدس) کلیسایی در شهر بارسلون است که علاوه بر مکان مذهبی بودن، از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود.

این کلیسای کاتولیک از سال ۱۸۸۲ میلادی در حال ساخت بوده و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۶ ساخت آن تمام نخواهد شد. این کلیسا را آنتونیو گائودی (۱۸۲۸-۱۹۲۶) معمار مشهور اسپانیایی طراحی کرد که ۱۵ سال آخر عمرش را صرف تکمیل این کلیسا نمود.

 تاج محل ، آگرا هندوستان

۵۵۶f0fc5e58ece956600023b_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_111-530x354

تاج‌محل مقبره زیبا و عظیمی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی‌نو پایتخت هند واقع شده‌ است. این بنا به دستور شاه‌جهان، امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود از همسر محبوبش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده ‌است. شاه تصمیم گرفت پس از مرگ همسرش با ساخت بنایی زیبا مجلل و عظیم همسرش را جاودانه کند. از این‌رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد. همانطور که مشخص است، نام این بنای زیبا ایرانی می‌باشد. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی تأسیس شده ‌است و در ساخت آن ۲۰۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا بخصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند. آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بود و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شد.

 محله های فقیرنشین شمال بمبئی

۵۵۶f0fbae58ece956600023a_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_141-530x394

شهر بمبئی بزرگترین بندر هند در ساحل غربی این کشور است. این شهر در واقع مرکز بانکداری، تجارت، مبادلات مالی، بازرگانی و صنعت کشتی‌سازی هند به شمار می‌رود. تمرکز امور اقتصادی و تجاری در بمبئی پس از استقلال هند نیز ادامه یافته و بعنوان شاهراه ارتباطی هند با ایران و جهان عرب اهمیت راهبردی خود را حفظ کرده‌است. بندر بمبئی، بزرگترین مرکز تولید پارچه‌های پنبه‌ای و فیلم‌های سینمائی شبه قاره هند است و از این رو به «بالیود» نیز شهرت دارد.

در حال حاضر از جمعیت حدود ۷۰ میلیون نفری ایالت مهاراشترا بیش از ۲۰ درصد زیر خطر فقر زندگی می‌کنند و خود بمبئی بزرگترین جمعیت کپرنشینان هند را در خود جای داده‌است. درآمد سرانه در هند حدود ۱۰۸۹ دلار می‌باشد، لیکن ایالت مهاراشترا با داشتن بیشترین سهم در اقتصاد یک تریلیون دلاری هند رتبه یازدهم را در مقیاس درآمد سرانه در بین ایالت‌های هند داراست. جمعیت شهر، همراه با حومه‌اش به حدود بیست میلیون نفر می‌رسد. شدیدترین جلوه‌های تضاد طبقاتی جامعه هند را می‌توان در این شهر یافت. از یک سو صاحبان ثروت‌های سرشار در این شهر زندگی می‌کنند و از سوی دیگر توده‌های فقیری که حتی قادر به سیر کردن شکم خویش نیستند. بیش از نیمی از جمعیت شهر در حصیرآبادها و حلبی‌آبادها به تیرگی روزگار می‌گذرانند.

 قلعه بودا ، بوداپست مجارستان

۵۵۶f0fb1e58eceec91000272_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_181-530x363

قلعه بودا که به آن تپه قلعه نیز می گویند، مجموعه محصوری ست به طول یک کیلومتر در ارتفاع ۱۷۰ متری رود دانوب که آثار تاریخی زیادی را از قرون وسطی در خود جای داده است. ساختمان قلعه بودا از هر نقطه بوداپست قابل مشاهده است و به همین دلیل این بنا یکی از اصلی ترین سمبل های شهر بوداپست و حتی مجارستان شناخته می شود.
قلعه زیبای روی تپه با خیابان های سنگ فرشش آنقدر جذابیت دارد که شما را برای یک روز کامل سرگرم کند. شهروندان بوداپست برای اولین بار بعد از حمله مغول ها در قرن ۱۳ وارد این تپه شدند و اولین قصر سلطنتی در همین زمان ساخته شد. عصر طلایی این قصر به قرن ۱۵ باز می گردد. پس از ازدواج پادشاه ماتیاس کوروینوس با ناپل بسیاری از هنرمندان و صنعتگران ایتالیایی همراه با ملکه جدید وارد این شهر شدند و بنایی را ساختند که در دوران بعد تکمیل شد.
در داخل قلعه بودا کلیسای زیبایی به نام “بانوی ما” یا “ماتیاس” وجود دارد. ماتیاس و پدرش حکمرانانی بودند که به مدت ۷۰ سال توانستند از مجارستان در مقابل حمله ترکان عثمانی محافظت کنند که البته پس از این ۷۰ سال و تسلط ترکان عثمانی بر مجارستان، این کلیسا تبدیل به مسجد شد. در سال ۱۴۷۴ میلادی ماتیاس پادشاه مجارستان مراسم ازدواجش را در این کلیسا برگزار کرده و از آن پس کلیسا به اسم او نامگذاری شد.
روبروی کلیسا، مجسمه باشکوه سنت اشتفان اولین پادشاه مجارستان قرار دارد که با صلیبی در دست راست، تاج معروفش بر سر (همان که اکنون در پارلمان مجارستان نگهداری میشود) و هاله ای طلایی رنگ دور سرش  روی اسبی با زین و یراقِ کامل نشسته است. هم سنت اشتفان و هم اسبش روی چهار ستونی سنگی قرار داده شده اند و جلوی هر ستون یک شیر به حالت نشسته قرار دارد که گویی از او محافظت میکند.
پشت کلیسای ماتیاس هم، برج و بارویی تراس مانند رو به دانوب دیده میشود که دِژ یا قلعه ماهیگیران نام دارد. این بنا در سال ۱۹۰۵ ساخته شده و ۷ برج دارد که هر کدام نماد یکی از اقوام هفتگانه ای که در قرن ۹ میلادی با ورود به منطقه کارپاتیان، مجارستان را تشکیل دادند، می باشند. شما از بالکن این کلیسا می توانید چشم انداز زیبایی از رود دانوب، ساختمان پارلمان و جزیره مارگارت را مشاهده کنید.
از دیگر قسمت های داخلی این قلعه می توان گالری ملی مجارستان، موزه تاریخ بوداپست، مغازه خرید سوغاتی و … را نام برد. کاخ سلطنتی مجارستان نیز در انتهای قلعه بودا یا تپه قلعه قرار دارد. دروازه وین یکی از ورودی های اصلی این قلعه می باشد و معمولا گردشگران از طریق این دروازه وارد قلعه می شوند. بر روی دیوار این دروازه عکسی از قلعه و محتویاتش نصب شده است.
امروز این قلعه به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو شناخته شده و هرساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.

کلیسای Sagrat قرنتیان ، بارسلونا اسپانیا

۵۵۶f0f61e58eceec9100026f_12-stunning-aerial-photos-taken-with-a-drone_aerialsmalls_411-530x428

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*