یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

پروژه خانه افشاریان کرمانشاه

خانه افشاریان کرمانشاه

۱

طرح خانه افشاریان با زیربنای ۳۱۲ مترمربع در سال ۲۰۱۴ برنده لوح تقدیر جشنواره معمار سال در رده مسکونی گردید. طراحی پروژه خانه افشاریان کرمانشاه به شرکت رنا دیزاین (رضا نجفیان) واگذار شد.
مالک خانه، آقا و خانم افشاریان دارای دو فرزند هستند.

طراحی پروژه

طی مراحل اولیه روند طراحی خانه افشاریان، ابتدا تقاضای کارفرما مورد بررسی قرار گرفت و سپس پروژه ای با محوریت تقاضای کارفرما و در نظر گرفتن کلیه اصول معماری و حتی اصول و ارزش های فرهنگی به مرحله اجرا رسید.
تقاضای کارفرما از رنا دیزاین، طراحی خانه ای با قابلیت گسترش در آینده و نمایی ساده و در عین حال منحصر به فرد بود. این مساله چالشی در طراحی پلان و نمای خانه افشاریان پدید آورد. جهت برآوردن تقاضای کارفرما به نمایی با قابلیت انعطاف پذیری بالا نیاز بود. بنابراین مطابق درخواست، طرحی با قابلیت گسترش طبقاتی ارائه شد. طرح ارائه شده، متشکل از دو قطعه ست که در نما به صورت کاملا مجزا و در پلان با یکدیگر در ارتباطند.
ایده اصلی پروژه افشاریان، از یک مکعب ساده برگرفته شده که نسبت ارتفاع به عرض آن طی مراحل طراحی و اجرا در نظر گرفته شده است. این مکعب با شکافی عمیق که ورودی را به خوبی تعریف می نماید، به دو بخش مجزا تقسیم شده است.

۲

۷حجم

طراح با ایجاد فضاهای پر وخالی در حجم بنا، علاوه بر رعایت اصول تنظیم شرایط محیطی بر آن شده تا نمایی متفاوت و عامه پسند بیافریند. حجم ساختمان به ویژه در قسمتی ورودی، کمی نسبت به گذر پیاده خم شده است. این ویژگی نشان از فرهنگ، آداب و رسوم و معماری سنتی ایرانی دارد. در مقابل بخش ورودی ساختمان، بخشی کوچک به فضای سبز به منظور ارتقای کیفیت بصری و زیبایی نمای خارجی اختصاص یافته است. مصالح به کار رفته در پیکر خارجی بنا عمدتا چوب و آجر هستند. استفاده از این نوع مصالح به دلیل ایجاد هم خوانی نمای بنا با محله ست.

۴فضاهای داخلی

در درون ساختمان با فضایی مدرن، دلباز، روشن و البته متفاوت مواجه می شویم. روابط در طراحی پلان پروژه خانه مسکونی افشاریان، بسیار حائز اهمیت بوده و مورد توجه طراح قرار گرفته است. عرصه عمومی خانه افشاریان با راهرویی (پل ارتباطی) به فضای خصوصی (اتاق های خواب و …) متصل می باشد. روابط میان فضاهای مختلف خانه در عین مدرن بودن سبک ساخت آن، بسیار مبادی آداب سنتی شکل گرفته اند.
در دکوراسیون داخلی از چوب و آجر استفاده شده. رنگ قهوه ای چوب و آجر در کنار رنگ سفید دیوارها و سقف و به کارگیری رنگ مشکی براق در قاب پنجره ها و نرده پله، نشان از موفقیت طراح در خلق فضایی دلنشین و مدرن دارد.

۶

۵در پارکینگ اختصاصی ساختمان، سوییت کوچکی متشکل ازسرویس بهداشتی، یک هال، آشپزخانه و بخش خواب (که احتمالا فضای سرایداری ساختمان محسوب می شود) قرار دارد.
در ورودی واحد مسکونی فضایی (پیش فضا) با کاربری مشابه کاربری هشتی خانه های سنتی، تعریف شده است. این فضای رابطی ست میان سرویس بهداشتی، اتاق خواب مهمان و هال. پس از ورود به هال در سمت راست، فضای نسبتا وسیعی به آشپزخانه اختصاص یافته است. نشیمن و غذاخوری خانه در قسمت شمالی منزل در مجاورت یکدیگر قرار دارند، که از طریق هال به آشپزخانه مرتبط می شوند. فضای نشیمن بسیار دنج و راحت است. در دیوار جنوبی نشیمن شومینه بزرگی خودنمایی می کند. راه پله فضای عمومی طبقه اول را به فضای نیمه خصوصی طبقه دوم متصل می کند.
طبقه دوم شامل یک نشیمن خصوصی و یک آشپزخانه کوچک در بخش جنوبی ساختمان و فضای خصوصی اتاق خواب ها (سه اتاق خواب) و حمام ها در بخش شمالی آن می گردد. بخش جنوبی ساختمان با راهرویی که از میان دو void می گذرد به بخش شمالی متصل است.
طبقه دوم ساختمان از راه پله خارجی نیز به درون راه دارد. این مساله امکان استفاده به صورت کاملا مجزا از طبقه اول را به این طبقه می دهد.

پلان های پروژه خانه مسکونی افشاریان کرمانشاه

Afshariyan house

 

 

 

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*