شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

بررسی خانه های دوره قاجاریه تهران

BJBBGHDDRTS235خانه امام جمعه . دوره قاجار . تهران

خانه در معماری سنتی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است. خانه های مسکونی بسیاری از دوران های مختلف تاریخی ایران به جای مانده که علاوه بر ارزش تاریخی در واقع بازگو کننده هویت ملی ایران و نشان دهنده سبک زندگی مردم هر دوره می باشد. با بررسی این خانه های ارزشمند می توان به سیر تحول معماری ایرانی پی برد. از دوره سلطنت حکوم قاجاریه بناهای بسیاری در کشورمان برجای مانده که بخش اعظمی از این بناها  شامل منازل مسکونی اشرافی دوران قاجار می شود. با بررسی معماری خانه های قاجار به حقایق بسیاری در مورد معماری این عصر دست خواهید یافت.

معماری قاجار با افزایش برقراری روابط بین المللی ایران با خارج از کشور، ورود اجناس و محصولات کشورهای اروپایی به ایران و حضور بیشتر  توریستان خارجی در تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران به معماری اروپایی گرایش یافته و فرهنگ غربی بیش از پیش در نوع زندگی ایرانی های عصز قاجار به چشم می خورد. رنگ های قرمز و نارنجی جای رنگ های سبز و لاجوردی را که در معماری سنتی پیش از قاجار وجود دارد می گیرد. تصاویر برهنه و نیمه برهنه به تزیینات دیوار و سقف خانه افزوده می شود. برخی از عناصر اصلی خانه های ایرانی حذف شده یا کمرنگ می شوند مثل هشتی ها. دوره قاجار را می توان دوره خودباختگی فرهنگی ایران به غرب دانست که معماری این دوره اثباتی بر این حقیقت تلخ می باشد.

البته خانه های دوره قاجاریه تهران از نظر تاریخی ارزشمند و دارای معماری خیره کننده ای هستند که با همه ی تاثیراتی که بر آن ها وارد آمده باز هم رنگ و بوی فرهنگ ایرانی دارند.

تزئینات به کاررفته در این خانه ها عبارتند از :

– ستونها و سرستونهای مرمرین به سبک اروپایی
– آیینه های قدیمی با گچبری های پرکار و ظریف

– محوطه سازی انگلیسی و فرانسوی با سطوح وسیع چمن کاری، درختان زینتی و بوته ای، حوضچه ها و حوض های مربع مستطیل کوچک و بزرگ، گلکاری باخچه ها و خطوط کلی محوطه سازی و باغ سازی که تا حدی ار حالت محوری خارج گردیده است.
– نقاشی های دیواری با موضوعات مختلف از قبیل وقایع تاریخی مهم، چهره پردازی ها، نگارگری ها و مناظر، که تمام سطوح داخلی دیوارها را پوشانده است.

– مجموعه های مرمرین و مفرغی در داخل و خارج ساختمان
– ارسی و شیشه های رنگی
– آذین بندی فضاهای داخلی و خارجی با استفاده از میزها، صندلی ها و مبل ها

در ادامه مطلب شما می توانید پاورپوینت بررسی و تحلیل چند نمونه خانه مسکونی به جای مانده از دوران قاجار را به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید. در این پاورپوینت تصاویر و پلان های این منازل تاریخی وجود دارد که امید داریم به درد شما دوستان پارس دیسا بخورد.

Processing your request, Please wait....
   

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

یک دیدگاه

  1. ایولااااا خیلی عاالی بود
    تشکر فراوان از بچه های پارس دیساااا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*