یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

نمونه طراحی مسکونی (ژاپن)

نمونه طراحی مسکونی در ژاپن

۵۰۴۶۷۵۹b28ba0d7ecb000265_skate-park-house-level-architects_0027-333x500

سالن اسکیت و اتاق تمرین پیانو در منزل مسکونی یک زوج ژاپنی

خانه به عنوان سرپناه و محیط آرامش بخش اعضای خانواده، مهم ترین بنایی ست که در طول تاریخ بشر ساخته شده. در طراحی خانه، عوامل مختلفی دخیلند. این عوامل بسته به نوع شرایط و قوانین حاکم، اجباری و گاه اختیاری اند. نیاز شخصی فرد و به تبع آن سلیقه و تمایلات شخصی وی، یکی از عوامل بسیار مؤثر در شکل گیری بنای مسکونی اوست. اغلب معمار می کوشد در جهت رفع نیاز یا علاقه کارفرما، اثری خلق نماید که دارای ویژگی ها و فاکتورهای موردنظر شخص باشد و گاه این مورد سبب پیدایش بنایی می گردد که در نوع خود خاص و منحصر به فرد است. در اینجا توضیحات مختصری در مورد منزل مسکونی زوج جوان ژاپنی داریم که بنا به نیاز و علایق خود صاحب خانه ای متفاوت هستند.

زوج جوان ژاپنی ساکن یکی از محلات مسکونی بخش شیبویای ژاپن از شرکت طراحی LEVEL Architects درخواست طرحی جالب برای ساخت منزل مسکونی خود کردند. آنها می خواستند در منزل شخصی خود، صاحب یک سالن پیست اسکیت و یک اتاق تمرین پیانو باشند.

این منزل مسکونی در سه طبقه مجزا طراحی و اجرا شد. اولویت طراحی بر پایه خواست کارفرما و روابط مناسب فضاها قرار گرفت.

طبقه همکف
در طبقه همکف، فضای وسیعی به سالن اسکیت و بخش کوچک تری در مجاورت سالن به اتاق پیانو اختصاص دارد. بازشوهای کشویی، دو فضا را از یکدیگر تفکیک کرده اند. این بازشوها در سطوح خارجی بنا نقش ارتباط دهنده فضای بیرون و درون ساختمان را برعهده دارند و در فضاهای داخلی، در مواقع لزوم امکان افزایش وسعت فضای موردنظر را فراهم می آورند. اتاق پیانو دو پا از کف سالن بلندتر است. این اتاق که پشت سالن اسکیت واقع شده است کاملا آکوستیک می باشد. صدا در فضای داخل به خوبی کنترل شده و مزاحمتی برای قسمت های دیگر خانه ندارد. در مواقع ضروری، با گشودن درهای کشویی میان دوفضا و یکپارچه سازی فضای طبقه همکف ساختمان، به فضایی کاملا متفاوت دست می یابیم که بی شباهت به یک استدیو اجرای کنسرت نیست.

۵۰۴۶۷۵۷۴۲۸ba0d7ecb00025e_skate-park-house-level-architects_0012-528x351

۵۰۴۶۷۵۷a28ba0d7ecb00025f_skate-park-house-level-architects_0014-528x351

طبقه اول
در طبقه اول فضاهای نیمه خصوصی نشیمن، ناهارخوری و آشپزخانه در ارتباط نزدیک و بی نظیری کنار یکدیگر قرار گرفته اند. ناهارخوری و نشیمن با اختلاف سطح سه پله از یکدیگر مجزا هستند. طراح علاوه بر ایجاد اختلاف سطح جهت تفکیک فضا، از اختلاف ارتفاع و تنوع مصالح نیز بهره جسته است.

طبقه دوم
طبقه آخر شامل سوییت خصوصی می شود که به منظور استراحت افراد خانه طراحی شده است. فضاها با ساده ترین نوع ارتباط فضایی، جانمایی شده اند.

تراس خانه، به عنوان فضای مکث، دید مناسبی به منظره دلپذیر باغچه دارد. بخشی از فضای خصوصی ورودی خانه به پارکینگ اتومبیل اختصاص یافته است.

نور به عنوان عنصر ارزشمند و معنابخش فضای زندگی، در طراحی داخلی مورد توجه طراح قرار گرفته و بدین منظور در سراسر خانه از نور طبیعی حداکثر استفاده شده است. نور علاوه بر بازشوهای موجود در بدنه ساختمان از طریق نورگیرهای سقفی راه پله به مرکز طبقات خانه سرازیر می گردد.

تزیینات در طراحی داخلی خانه چندان مورد توجه قرار نگرفته و در فضای داخلی جزییات طراحی داخلی مطرح نیست.

۵۰۴۶۷۶۹۸۲۸ba0d7eda000272_skate-park-house-level-architects_skate_park_house_plans

۵۰۴۶۷۵a628ba0d7ecb000267_skate-park-house-level-architects_0037-528x351

۵۰۴۶۷۵۸۴۲۸ba0d7ecb000261_skate-park-house-level-architects_0017-528x351

Architects: LEVEL Architects
Location: Tokyo-to, Shibuya-ku, Sendagaya, Japan
Project Year: 2011
Photographs: Kojima Junji

Project Area: 149.16 sqm

Site Area: 87.98 sqm

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*