یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

دیتیل درز انبساط

دیتیل درز انبساط در ساختمان

درز انبساط

انبساط

اسکلت ساختمان پس از اجرای آن بر روی سطح زمین، تحت تأثیر انبساط و انقباض ناشی از عوامل مختلف مانند بالا رفتن درجه حرارت دمای هوا منطقه، میزان مقاومت خاک بستر و یا نیروهای وارد بر پی ساختمان قرار می گیرد. این عوامل در طی زمان می تواند صدمات جبران ناپذیری از جنبه های مختلف بر ساختمان وارد نماید. به منظور جلوگیری از این گونه خسارات در ساختمان هایی که نسبت طول به عرض آن ها از یک سوم بیشتر است یا ساختمان های بزرگ متشکل از چند بلوک، درز انبساط در نظر گرفته می شود. در ساختمان های اسکلت فلزی بدون محافظ، به ازای هر پنجاه متر طول ساختمان یک درز انبساط ضروری ست.
درز انبساط با مصالح دارای خاصیت ارتجاعی پر می گردد تا از میزان تنش ها و نیروهای وارد بر بنا کاسته و ایمنی ساختمان حفظ شود. در محل این درز، ساختمان به دو نیمه کاملا مجزا تقسیم شده و هیچ گونه اتصالی میان ستون ها، تیرها و پی در این ناحیه وجود ندارد.

bjbughyvgc158722

درز انقطاع در ساختمان

درز انقطاع، به منظور کاهش ضربات و نیروهای وارده بر بنا توسط ساختمان های مجاور پیش بینی می شود. پیش بینی درز انقطاع، هنگام وقوع زلزله یا تخریب ساختمان های مجاور بسیار ضروری ست. اندازه این درز با توجه به ارتفاع ساختمان و نسبت ارتفاع آن به ارتفاع ساختمان همسایه تعیین می شود. حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه یک صدم ارتفاع آن تراز از روی شالوده است. با قالب بندی و گاه گذاشتن یونولیت درز اجرا می شود و فاصله درز پر نمی گردد (در برخی موارد می توان این فاصله را مصالح کم دوام پر کرد) و سطح آن پوشانده می شود به نحوی که در اثر حرکت سازه بتن آسیب نبیند.

۲۸۱۳۲۶۱۷۳۲۲۰۹۸۴۹۲۳۰۱چند نمونه دیتیل درز انبساط در قالب فایل اتوکد:

Processing your request, Please wait....
   

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*