شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

اماکن دیدنی رشت

اماکن دیدنی رشت

rasht

رشت یکی از شهرهای خوش آب و هوای شمالی به دلیل موقعیت جغرافیایی (قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم) و فرهنگ مردمی به دروازه اروپا و مرکز تمدن مدرن نامیده می شود. مردم این ناحیه به زبان فارسی و گویش شیرین گیلکی سخن می گویند. رشت با آب و هوای معتدل و مرطوب خزری تابستان هایی نسبتا گرم و شرجی و زمستان هایی سرد و مرطوب دارد. تاریخچه ساخت بنای اولیه شهر به پیش اسلام و دوره حکومت ساسانیان برمی گردد.

۱۵۸۲rasht

اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر رشت

– چشمه آب شور لاکان:
در دل جنگلی سرسبز، میانه جاده روستای آقاداناپیر چشمه آب شوری به نام لاکان وجود دارد. آب این چشمه برای درمان امراض پوستی سودمند است.

melet321

– خانه ابریشمی:
خانه ابریشم اثری ارزشمند متعلق به دوران قاجاریه است. این اثر باستانی در ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان و انتهای کوچه شاعری واقع است. ورودی اصلی و قدیمی خانه ی ابریشمی در جبهه جنوبی بنا واقع است که با در چوبی دو لنگه به هَشتی و از آنجا به حیاط عمارت مرتبط می شود. محوطه، با دیوارهای آجری قرمز، به ارتفاع ۵ مترمحصور شده است. دیوارهای ضلعِ جنوبی و شمالی در بالا، یک ردیف، رَف دارد.

مساحت محوطه و بنا تقریبا ۲۰۰۰ متر مربع و مساحت زیر بنا ۶۵۰ متر مربع می باشد بنای اصلی، دارای دو طبقه می باشد و هر طبقه ۸ اتاق دارد. اتاقک های همکف بسیار ساده هستند و هیچ گونه تزیینی در آنها به چشم نمی خورد. از ۸ اتاق طبقه ی بالا، دو اتاق، یکی چینی خانه و بعدی، تالار آیینه با آینه کاری های دقیق و ظریف است که کنار هم جانمایی شده اند . دو اتاق با گچبریِ گُل و بوته و قاب بندیِ برجسته ی سقف و بدنه آراسته شده اند.

abrishami

– آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی:
میرزا کوچک خان جنگلی یکی از مبارزان سرسخت و ماندگار تاریخ در دوره حکومت رضاخان قاجار بود. مقبره او اینک در جنوب رشت محله سلیمان داراب قرار دارد. بنای یادبود مقبره پس از انقلاب با الگوبرداری از معماری اسلامی ایرانی ساخته شد. حجم کلی بنا، به شکل یک هشت ضلعی به مساحت ۴۰ و ارتفاع ۹ متر می باشد. مصالح به کار رفته در بنا عمدتا آجر، چوب، سفال و کاشی است.

mirza-kochak-jangali-1381165998

– کاروانسراها:
توجه به این که شهر رشت در دوره های مختلف از نظر اقتصادی رونق داشت، چندین کاروانسرا از زمان های قدیم در این شهر باقی ماند. از بین این کاروانسراها میتوان به کاروانسرای طاق کوچکی اشاره کرد. کاروانسرای طاقی کوچک در ضلع شمالی بازار رشت قرار گرفته و این کاروانسرا از طریق دالان جنوبی به کاروانسرای طاقی بزرگ و از دالان شرقی به راسته گونی فروشان و کاروانسرای ملک مرتبط است و از دالان شمالی به مسجد جامع مجتهد خیابان شریعتی متصل می باشد. کاروانسراهای دیگر رشت عبارتند از: سعادت و کاروانسراهای محتشم، چینی چیان، ملک و … . اغلب این کاروانسراها اکنون کاربری انبار دارند.

makek

karvansara bazar

– مساجد تاریخی  چهار مسجد تاریخی رشت به نام های مسجد تاریخی مستوفی، مسجد حاج صمدخان، مسجد حاج سمیع و مسجد بادی الله +مسجد مستوفی:
این مسجد قدیمی به نام بانی خود، مستوفی سمیعی نامگذاری شده است. ساخت بنا در دوران حکومت قاجار صورت گرفته است. مسجد مستوفی رشت  با شماره ۲۰۲۷۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و جزو بناهایی است که در قدیم علاوه بر کاربری به عنوان مسجد، مدرسه محله محسوب می شد.

– حمام حاجی:
بنای حمام حاجی در بافت قدیمی مرکز شهر رشت، میان ساختمان های قدیمی چون بنای حوزه علمیه و خانه رحمت سمیعی قرار گرفته است. حمام شامل ورودی، رختکن یا سربینه، شاه‌نشین، محل آویزان کردن لنگ، میان در، گرمخانه است.فرم کلی ساختمان مستطیلی است. سردر بنا دارای تزئینات کاشیکاری و کتیبه تاریخی است. کاشیهای این سردر کار مشهدی یوسف کاشی ساز است.

.۳٫hamam haji8.8

 – بنای اداره پست:
بنای پست شهرستان رشت به مساحت کلی ۱۹۳۰ مترمربع به شکل L  ساخته شده که شامل چهار طبقه است. طبقه همکف و اول آن L شکل و طبقه دوم آن بر روی ورودی و قسمتی از شرق ساختمان و طبقه سوم آن که کلاه فرنگی است فقط بر روی ورودی ساخته شده است. سقف بنا چوبی و حلب پوش و مصالح آن بلوک سیمانی با ملات ماسه سیمان است.این بنا از آثار ارزشمند معماری ، یکی از ابنیه تاریخی میدان شهرداری محسوب می‌‌شود . این بنا در ضلع شمالی میدان و در مجاورت چهار بنای ارزشمند عصر پهلوی شامل : عمارت شهرداری ، استانداری ، کتابخانه و هتل ایران واقع گردیده است .

post

 

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*