سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

سبك آرت نوو- Art Nova

معرفي سبك اررت نوو:

نهضت هنر نو نام سبكي در اروپا بود كه ابتدا در هنرهاي تزئيني مانند طراحي پارچه و مبلمان از دهه 1880 اغاز گرديد. سپس اين سبك در زمينه هاي هنرهاي تزئيني همچون گرافيك-نقاشي-طراحي-پيكر تراشي و حتي عكاسي ظهور نمود . در معمارياين سبك از اوائل دهه 1890 اغاز و عمدتا در سال 1910 ادامه داشت .

3, square Rapp (l'art nouveau à Paris)

ارت نوو  نام مغازه اي بود كه كه طراحي ان توسط معمار بلژيكي ون دو والد انجام شده بود و در سال 1895 توسط زيگفريد بينگ- معرف به ساموئل – در پاريس گشايش يافت . در اين مغازه اشيا مدرن و     نو ظهور فروخته مي شد

نام اين مغازه به سبكي تعلق گرفت كه به جاي تقليد از روال جاري در پي ابداع احجام و فرمهاي جديد بود.

در واقع سبك ارت نوو جنبه بين المللي يافت و طيف وسيعي از هنرمندان را در بر گرفت .  شيوه هايي را كه با جست و جوي انتزاعي مبني بر حركت هاي خطي سازگار بود . از هنر شرقي قرون وسطايي و يا از گوتيك الهام گرفته و در اثار خود به كار بردند .

 10g

هدف ارت نوو:

اتحاد هنرها و رسيدن به محصول يكپارچه و هماهنگ كه چندين هنر به كار رفته باشد .

مراكز اوليه اين سبك در بروكسل بلژيك-پاريس و نانسي در فرانسه . مونيخ المان . وين اتريش و گلاسكو در اسكاتلند بود و در هر يك از اين كشورها به يك نا مشهور شد .

مجموعه دكوراتيوهاي ارت نوو عمدتا در مشاهده و تقليد طبيعت به ويژه گياهان و گل هاي اگزوتيك ريشه دارد طبيعت و به ويژه دنياي گياهان همواره منبع اصلي الهام هنرمندان بوده است .

 

gaudi-casa-batllo

اصول فكري پيروان اين نهضت را مي توان در موارد ذيل خلاصه نمود:

1-اتقاد شديد از اشياء و مكتب هاي تقليدي

2-جدايي از گذشته

3-ابداع فرمهاي جديد

4-هنر مناسب زمان

5-استفاده از توليدات مدرن( فلز) براي اسكلت ساختمان و تزئينات

6-استفاده از تزئينات و فرم هاي طبيعي و احساس بر انگيز

 

اسامي معماران ارت نوو:

1-ويكتور اورتا

2-اتوواگنر

3-هكتور گيمار

4-چارلز رني مكين تاش

5-ژوزف هوفمان

6-ادلف لوس

7-انتوني گادي

 

ويژگي معماري ارت نوو:

 

— طبيعت تنها منبع الهام

–اهن را به عنوان يك ماده اساسي براي تزئينات طبيعت گرايانه خود پذيرفت .

–خطوط پيچ در پيچ ومواج كه پس ار همه گير شدنارت نوو به شكل گوشه دارتر و ساده تر گرايش يافت

–نشان دادن ستون ها به شكل كاملا اشكار به شكل ساقه ها و شاخه هاي گياهان پيچ در پيچ

–اغراق در خطوط عمودي

 

–در فضاهاي داخلي در راه پله ها و راهرو از ستون هاي اهني براي تحمل وزن بنا  استفاده كرد و بر خلاف سنت ان ها را با اجر يا گچ پنهان نكرد اورتا اين ستون ها را به شكل ساقه ها و شاخه هاي گياهان خيالي در اورد كه در بالا و سر ستون ها به تزئينات فلزي پيچ در پيچ و تو در تو ختم مي شد ند. و منظره اي همچون گياهان رشد كرده از زمين تا به سقف را فراهم مي اورند تزئينات نقاشي شده بر سقف و كف و ديوارها بر اين معماري گياهي و بسيار پرتحرك تاكيد مي كنند . تاكيد بر كاربر بي واسطه مصالح جديد و استفاده از شكل ها و نقش هاي طبيعي ظريف و باريك به شاخصه هاي معماري ارت نوو تبديل گشتند.

 

مصاديق:

خانه تاسل در بروكسل معمار اين بنا ويكتور اورتا بوده اورتا در اين بنا ستونهاي اهني كه طبقه دوم بنا را نگه داشتبد به شكل ساقه هاي گياهي كه به انفجاري از پيچك هاي در هم فرو رفته در محل اتصال با عناصر سازه اي ختم مي شود . در راه پله اين بنا همه عناصر ساختمان مانند ستونها- نرده ها- پله ها –لوسترها و ديوارها به صورت نرم شاعرانه اي در حال وزيدن است.

f5dfa51559970b1fe9ace87e58dae7bb

نظرات ديگران درباره سبك ارت نوو :

ادلف لوس: معمار و طراح اتريشي تزئينات جنايت است و تنها عامل مهم در طراحي كاربردي است او اينده را در صنعتي سازي ميديد و يك ماشين ساده را نمونه ناب طراحي مي دانست .

به نظر ادلف لوس تازگي وقتي مجاز است كه چيزي را بهتر كند و تنها اختراعات جديد مانندك برق- سقفهاي چوبي و سيماني و غيره كه مي تواند عرف و عادت جديد را تغيير دهد.

 

ون دو والد:

همنطور كه بدي پيوسته در تلاش براي تسلط نيكي هاست همانطور هم در طول تاريخ هنر مانند يك غده بدخيم مرتبا سعي كرده است كه پاكترين ايده الهاي زيبايي بشر را نابود كرده و يا از شكل طبيعي خارج سازد .

ون دو والد ارت نوو را هنري بيش از حد ارايش شده مي دانست.

 

نظر گروه:


ارت نوو سبكي از معماري است كه هيچ گونه تقليدي از گذشته از گذشته نداشته و اصولا الهامات خود را از طبيعت گرفته . و از مصالح جديد به خوبي براي زيبايي استفاده مي كند و تزئينات در اين سبك معماري جايگاه منحصر به فردي دارد و علاوه بر تزئينات در ساختمان در جواهرت-نقاشي – و مبلمان به كمال رسيده است .

 

b.538_art-nouveau

Processing your request, Please wait....

درباره ی سعید نوائی

سعید نوائی
فارغ التحصیل کارشناسی معماری و علاقه مند به طراحی وب سایت - در صورت بروز مشکل در سایت از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

۴ دیدگاه

  1. سلام.خیلی خیلی عالی بود.

  2. با سلام؛ منابع مطالب بالا از کجاس؟

  3. سلام خسته نباشید اگه میشه چندتا منبع وکتاب در مورد ارت نوو بهم معرفی کنید ممنون میشم زود جواب بدین چون خیلی ضروریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*