سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

سقف شیروانی (چگونگی انتقال نیرو)

bc3ac28dbba9fd91fc6212ab67c942a1سقف شیروانی

سقف شیروانی عمدتا در شمال کشور  به دلیل شرایط جوی حاکم، رایج است. این نوع سقف به دلیل اجرای سریع، سبکی وزن، زیبایی و هزینه پایین مورد توجه سازندگان بنا می باشد. در این مطلب قصد داریم چگونگی انتقال نیروها از سقف شیروانی را برای شما توضیح دهیم تا به کاربرد صحیح این نوع سقف پی ببرید.

طراحی نمای ساختمان شیروانی در مناطق مرطوب بسیار با اهمیت است. ساختمان با سقف شیروانی همواره در مناطق مرطوب دارای محبوبیت بالایی است و همین امر نیاز به طراحی های متفاوت برای سقف شیروانی را افزایش می دهد. با بررسی چند ساختمان با سقف شیروانی به این نکته پر اهمیت خواهید رسید که در طراحی سقف شیروانی ارتفاع و شیب سقف در ساختمان های نزدیک به دریا بیش تر از ساختمان های دور از دریاست و دلیل این امر بارش شدیدتر باران در مناطق نزدیک به دریاست که با شیب بیشتر در سقف شیروانی به راحتی می توان با آن مقابله کرد.

mbbhgxf0njhg

چگونگی انتقال نیروها از سقف شیروانی ها

۲۶۴۸۷۸_beead2fb-29be-4382-a5f6-9cc9c141a1e9

سقف شیروانی مخصوصا در قسمت تیزه هشتی خود اولین محل در برابر وارد شدن هر نیرو یا فشاری از خارج می باشد درست مانند قوس ها که یک تیزه دارند و همین تیزه باعث انتقال نیروها به پایین و خنثی شدنش در داخل جرزها می شود . طلاق های آهنگ تعداد زیادی قوس چسبیده به هم می باشند که در کنار هم به مانند یک قوس، نیروها را منتقل می کنند سقف شیروانی ها نیز همین حالت را دارد و در واقع سقف شیروانی نوعی تغییر شکل ابتدائی قوس می باشد، با این تفاوت که چون اتصال سقف به دیواره ها فقط در قسمت انتهایی صورت می گیرد و نیروها از طریق خرپاها (تیرهای چوبی عمودی ) به جرزها منتقل شود.

خرپاها علاوه بر انتقال نیرو وظیفه بر پا نگاه داشتن قطعات سقف شیروانی را نیز بر عهده دارند. در سقف های شیروانی مولفه عمودی نیرو از طریق خود خرپا منتقل می شود و مولفه افقی نیرو نیز به توسط مولفه برآیند منتقل می شود.

bowstring-truss-1خرپا

البته این برآیند هر چه پایین تر می آید کمتر می شود چون در هر بار رسیدن به خرپا یک مولفه ی عمودی از آن جدا می شود. نیروهای انتقال یافته خرپا ها به تیرکهای چوبی افقی منتقل می شود و از طریق آنها به تیرهای عمودی سرتاسر اتاق بر روی جرزها می رسد و سپس وارد جرز ، کرسی چینی ، پی و زمین می شود گفتیم که چون سقف سبک است.

بنابراین نیروی زلزله بر بنا اثر کمی دارد اما رطوبت وارده از سقف به دیوارها باعث شده که عناصر دیوار از بین بروند و همچنین غیر از مصالح خود دیوار ، مصالح چوبی که جزو اسکلت باربر سقف دیوار می باشند نیز بر اثر رطوبت پوسیده شده و خمشی یابند، به عبارت دیگر مرطوب شدن چوب، مقاومت آن را در برابر نیروی فشاری کم نموده است بنابراین وزن کم سقف نیز حالا به صورت فشاری اضافی بر تیر اعمال می شود که برای تیر از کار افتاده و پوسیده قابل تحمل نیست بنابراین تیر واکنشی به صورت خمش در برابر نیرو انجام می دهد در بسیاری از موارد دیگر نیز رطوبت عامل اصلی تخریب بوده است مثلا رطوبت باعث پوک شدن و خرد شدن مصالح جرز شده و ایجاد شکم برای جرز نموده است.

 

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*