شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

مسجد و مدرسه آقابزرگ

پروژه معماری اسلامی در مورد مسجد آقابزرگ کاشان که توسط یکی از دوستان برام ارسال شده و در اختیار کاربران پارس دیسا قرار میدیم.

دانلود در ادامه مطلب

پیشینه تاریخی :

ساختمان این بنا در روزگار پادشاهی محمدشاه قاجار آغاز گردید و در سالهای نخستین سلطنت ناصرالدین‎شاه (۱۲۶۴-۱۳۱۳ق/۱۸۴۸-۱۸۹۵م)، به پایان رسید.

کتیبه‎هایی مورخ ۱۲۶۳، ۱۲۶۴، ۱۲۶۸ق/۱۸۴۷، ۱۸۴۸، ۱۸۵۲م، به ترتیب در صفه شبستان، داخل شبستان زیر گنبد نیز بر اِزاره محراب و سردرِ ورودی مسجد، این سخن را تأیید می‎کند (مشکوتی، ۲۶۸-۲۶۹). به نظر می‎رسد که این مجموعه بنا به رویِ آثار به جای مانده پس از زلزله ۱۱۹۲ق/۱۷۷۸م یا دوره‎های گذشته ساخته شده باشد، بخصوص شبستان ۴۰ ستون شمالی مسجد که احتمالاً پیش از احداث گنبدخانه بر روی بقایای خانقاه، مسجد، مقبره و مدرسه خواجه‎تاج‎الدین (متعلق به اواسط سده ۹ق/۱۵م) ساخته شده است. تلفیق این شبستان با مسجد و مقبره‎ای که بعداً در کنار آن ایجاد گردید، یکی از زیباترین و بهترین نمونه‎های ایجاد هماهنگی و اتصال دو بنا در کنار هم است؛ اما ۴۰ ستون غربی گنبدخانه یعنی مهمترین بنایی که بعدها به قسمت اصلی و گنبد خانه الحاق شد به معماری بنای مقصوره لطمه زده است.

 

 

 

Processing your request, Please wait....
   

درباره ی سعید نوائی

سعید نوائی
فارغ التحصیل کارشناسی معماری و علاقه مند به طراحی وب سایت - در صورت بروز مشکل در سایت از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*