دوشنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

ویلا اسپینو، کرج

مشخصات سایت  ویلای اسپینو
زمین این پروژه بی نظیر بر روی تپه ای به شیب چهل و پنج درجه و سایت آن در کیلومتر دو جاده آتشگاه قرار دارد. در ضلع جنوبی زمین تپه دیگری قرار گرفته که صعب العبور وکاملا غیرقابل ساخت است. ابعاد زمین چهل و پنج در بیست و یک متر است، و از دو طرف شمال و جنوب دسترسی دارد. در مجاورت ضلع شرقی آن به زمینی بایر و طبیعی و در مجاورت ضلع غربی آن به ساختمانی دوطبقه با سازه بتنی قرار دارد.
توپوگرافی زمین: به دلیل توپوگرافی خاص منطقه و اختلاف سطح با زمین، دسترسی به ویلا از بام میسر است که پس از عبور از یک پل و پله پیچ دار به تراس جلوی ورودی می رسیم.

وجه تسمیه ویلای اسپینو

اسپینو نام رودخانه ای در روستای آتشگاه، این رودخانه حدودا هشت ماه از سال آب دارد.

سبک معماری ویلای اسپینو

این پروژه به گونه ای طراحی شده که در تعامل مستقیم با طبیعت بکر ناحیه ست. هم طبیعت به درون ساختمان راه دارد و هم زمانی که ساکنان ساختمان روی تراس حضور یابند خود را بی هیچ مانعی در دل طبیعت بیابند.

ایده اصلی طراحی ویلای اسپینو

ایجاد فضایی ساده، خالص و بدون پیچیدگی ایده اصلی طراحی ویلای اسپینو بوده است. معمار بیش از هر چیز به ارتباط فضاها با طبیعت اطراف توجه نموده.
برای برقراری ارتباط بی واسطه با فضای بیرون از شیشه های ساده وبی رنگ در باز شوها استفاده شده است.
ویلای اسپینو یک خانه اکولوژیک است. تمام فضاهای پرکننده از پانل استرامیت تشکیل شده اند( پانل استرامیت دیوار پیش ساخته ی محکمی از ساقه گندم و برنج است که دربرابر آتش سوزی و گرما مقاوم است. مانع انرژی گرمایی و سرمایی با بیرون و انتقال آلودگی های صوتی با درون می شود و قابلیت نصب سریع در ساختمان را دارد که به مصرف بهینه انرژی کمک می کند.)

در فصل زمستان تابش نور خورشید به داخل بنا به گرمایش آن کمک می کند و بازشوهای اطراف در فصل تابستان راه را برای ورود نسیم ملایم (تهویه مطبوع) می گشایند.

در این بنا هیچ گونه بنایی صورت نگرفته و همه اجزا پس از تولید نصب شده اند.

memarinews - 08-13-02-500

سایر تصاویر وپلانها در فایل pdf موجود است.

منبع: مجله معمار ۶۵

Doc1

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*