سه شنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای چین

نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای چین

expo 2010 chine


اکسپو چیست ؟

اکسپو به نمایشگاه های بین المللی اطلاق می شود که از نیمه ی قرن نوزدهم تا دوران معاصر برگزار شده اند و محل نمایش دستاوردها و دورنمایی از توسعه ی کشورهاست .
سابقه برگزاری اکسپوو طولانی است و سومین رویداد بین المللی بعد از بازیهای المپیک و جام جهانی است . اولین اکسپو در سال 1851 در کشور انگلیس برگزار شد . ابتدا طراحی غرفه ها از یک فضای سرپوشیده واحد شروع شد بعد بصورت چند ساختمان در آمد و در نهایت بشکل غرفه هایی با معماری مستقل شد که نتیجه ی آن تنوع معماری غرفه ها بود . بدین ترتیب تمرکز نمایشگاه از آنچه درون آن عرضه می شد ، به معماری غرفه ها تغییر پیدا کرد .
اکسپو هر 5 سال یکبار برگزار می شود تا به حال 53 دوره طی 160 سال اخیر برگزار شد . اخرین اکسپوی برگزار شده مربوط به 2010 چین است و اکسپوی بعدی در سال 2015 در ایتالیا خواهد بود .
اکسپوی 2010 چین عرصه قدرت نمایی غولهای فناوری نامیده شد و تاکید آن بر ارتباط بین بشریت وزندگی بهتر بود که با شعار شهر بهتر زندگی بهتر در شهر شانگهای طی شش ماه برگزار شد

ویژگی های اکسپو 2010 :
1- ویژگی فضایی غرفه ها
2- ویژگی بصری فضا ها ی داخلی
3- موقتی و بی مکان بودن

1-      ویژگی فضایی غرفه ها: برای طراحی فضای غرفه ها باید بخش نمایشگاهی را به دو قسمت مسیر حرکتی شامل گالری ها و محل تجمع که مختص ارائه پیام اصلی غرفه ها تقسیم کرد و مسیر گالری ها را طوری طراحی کرد که علاوه بر جذایت و دعوت کنندگی ؛ در عین حال مردم علاقه ای به بازگشت از مسیر گالری را نداشته باشند
2-      ویژگی بصری فضا ها ی داخلی : امروزه ارائه ابزارهای مولتی مدیا و سرگرمی های دیجیتالی در غرفه ها جای خود را به اشیاء واقعی و قابل لمس داده ؛ که این امر تحول عظیمی را در طراحی فضاهای داخلی غرفه ها ایجاد کرد
3-      موقتی و بی مکان بودن  :

     ساختمان های اکسپو به 3 دسته تقسیم میشوند :
الف – ساختمانهایی که با مصالح سنتی ساخته شده اند و بعد از تخریب مقدار زیادی نخاله ساختمانی تولید می کنند
ب-  ساختمان هایی که جمع آوری می شوند و در جای دیگر مجددا بر پا می شوند
ج -ساختمانهایی که قابل بازیافت هستند و عناصر آن به چرخه طبیعت باز می گردند
طبق این دسته بندی نحوه برچیدن و تخریب غرفه ها مشخص میشود , اگر در زمان طراحی غرفه به نحوه برچیدن آن توجهی نشود؛ ممکن است هزینه تخریب از هزینه اولیه ساخت هم ییشتر شود.

Processing your request, Please wait....

درباره ی سعید نوائی

سعید نوائی
فارغ التحصیل کارشناسی معماری و علاقه مند به طراحی وب سایت - در صورت بروز مشکل در سایت از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*