یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

نمونه طراحی اداری (مادرید اسپانیا)

۱۵۰۶۰۹_agi_apolonio_morales_020_copiaدفتر اداری

فضای کاری پس از فضای زندگی انسان، مهم ترین و تأثیرگذارترین فضایی ست که انسان ساعت های متمادی از وقت خود را در آن صرف می کند. این فضا می تواند بر میزان بازدهی کاری افراد شاغل تأثیر چشمگیری داشته باشد. در این مطلب نمونه ای از یک طراحی دفتر خصوصی را مورد بررسی قرار دادیم. این دفتر با زیربنای ۳۰۰ متر در یکی از محلات شلوغ و پر رفت و آمد مادرید قرار دارد.

۱۴۱۲۱۷_agi_p_010

نمونه طراحی اداری

طراحی دفتر کار خصوصی Prointel کاری از گروه معماری AGI

Prointel اولین شرکت مستقل تولید کننده تلویزیون در اسپانیا در سال ۱۹۷۰ که توسط Chicho IBANEZ Serrador تأسیس شد. دفتر این شرکت در سال ۲۰۱۵ توسط گروه معماری AGI مورد نوسازی مجدد قرار گرفت و تعمیرات خلاقانه ای بر روی آن صورت گرفت که موجب تجدید هویت سازمانی بنا شد.

۱۵۰۶۰۹-agi-apolonio-morales-042-copia

دفتر Prointel در محله ای با کاربری مختلط شهری واقع است که با رشد جمعیت و افزایش پروژه های مسکونی و بروز نیازهای جدید کاربردی، نیاز به ایجاد تغییراتی اساسی در شکل کلی و کاربری ساختمان احساس شد. این تغییرات باید به شیوه ای صورت می گرفت تا روح و کالبد اصلی بنا کماکان حفظ شود.

۱۵۰۶۰۹-agi-apolonio-morales-017-copia

نخستین هدف طراح پروژه، ایجاد رابطه نزدیک فضای داخلی دفتر با محیط باز بیرون و تأکید بر اهمیت نقش پاسیو بود. در این مرحله بخش وسیعی از دیوارهای مات و سنگین دفتر به جداره های شفاف تبدیل شد و بخشی از زیر بنا به فضایی باز اختصاص یافت.

۱۵۰۶۰۹_agi_apolonio_morales_005_copia

کف فضای باز سنگفرش شده و گیاهان سبز سازگار با آب و هوا به درون این فضای کوچک راه یافتند. به کمک این حیاط پاسیو مانند، استفاده از نور و تهویه طبیعی به حداکثر رسید. این مسأله کمک شایانی به صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه های مربوط به تأسیسات مکانیکی و الکتریکی کرده است.

۱۴۱۲۱۷_agi_p_020

فضای داخلی دفتر کار

فضای داخلی دفتر (فضای کار اصلی)، فضایی بزرگ و یکپارچه است که با استفاده از طراحی دکوراسیون داخلی هدفمند، مبلمان متناسب و پارتیشن بندی ساده به فضاهایی کوچک تر برای فعالیت های گروهی و انفرادی اختصاص یافته است. این دفتر علاوه بر فضای کاری (فضای اداری)، مجهز به فضاهای خدماتی (سرویس های بهداشتی، اتاق تعویض لباس)، پشتیبانی (اتاق فنی) و استراحتی (حیاط خلوت) نیز می باشد.

۱۵۰۶۰۹_agi_apolonio_morales_036_copia

نیروی محرکه اصلی این پروژه، گسترش فضای طبیعی از حیاط (از طریق در ورودی) به درون فضای بسته با هدف ایجاد حس سرزندگی و پویایی در حاضرین بود.

۱۴۱۲۱۷_agi_p_022

بنای دفتر خصوصی Prointel دارای دو طبقه همکف و زیرزمین است. بخش ورودی ساختمان همسطح خیابان قرار دارد و طبقه همکف از طریق راه پله به زیر زمین مرتبط می شود. زیرزمین فضایی بسیار گسترده، سازمان یافته و یکپارچه است که به کمک چیدمان صحیح و خلاقانه تقسیم بندی شده و هر فضا به فعالیت های گروهی خاصی اختصاص یافته است.

۱۴۱۲۱۷_agi_p_051

نور و تهویه طبیعی فضای زیرزمین از طریق پاسیو و تأسیسات پیشرفته تعبیه شده در ساختمان تأمین می شود.

پلان های ساختمان اداری

SP.14.0299_FD_Site Plan 1.300 - Plans 1.1002

SP.14.0299_FD_Site Plan 1.300 - Plans 1.1002

SP.14.0299_FD_Site Plan 1.300 - Plans 1.1002

Esquema_opcion C

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*