جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
سرخط خبرها

نورمن فاستر معمار معاصر

نورمن فاسترنورمن فاستر

نورمن فاستر، نامی پیشرو و معتیر از یک نسل جامعه معماری بریتانیا در سطح بین المللی.

نام کامل او، نورمن رابرت فاستر می باشد. نورمن فاستر متولد یکم ژوئن ۱۹۳۵، در خانواده ای کارگر در شهر منچستر دیده بر حهان گشود. پدرش رابرت فاستر و مادرش لیلیان اسمیت نام داشت. تماشای منظره حرکت قطار بر روی ریل راه آهن از تراس خانه، یکی از سرگرمی های دوران کودکی نورمن بود. او در مدرسه دستور زبان Burnage مشغول به تحصیل شد. فاستر در یکی از مصاحبه هایش ضمن اشاره به دوران تحصیلی و نوجوانیش افزود که او همیشه در مدرسه به دلیل احساس متفاوت بودن با سایرین، مورد آزار بود.
به همین علت در ۱۶ سالگی مدرسه را رها کرد. رابرت در شرکت بزرگ متروپولیتن- ویکرز ترانفورد پارک مشغول به کار بود. شغل او زمینه علاقه ی نورمن را به مهندسی و فرآیند طراحی فراهم آورد.

نورمن به اصرار پدرش در آزمون استخدامی منچستر سیتی هال شرکت کرد و به عنوان تازه کار در دفتر وزارت خزانه داری منچستر سیتی مشغول به کار شد. سپس در سال ۱۹۵۳ به خدمت نیروی هوایی سلطنتی درآمد. او شیفته پرواز با هواپیما بود. وقنی نورمن به منچستر بازگشت، آرزوهای بزرگ و بلندپروازانه ای ذهن و قلبش را به تسخیر درآورده بود. آرزوهایی فراتر از زندگی در جامعه کارگری بریتانیا!

نورمن فاستر نخستین کار طراحی خود را به عنوان دستیار جان بیرشاو John Bearshaw آغاز کرد. او باید مجموعه ای از نقشه های دو بعدی و سه بعدی مختلف را برای موضوع مورد نظر (فروشگاه) آماده می کرد. طراحی نورمن، بیرشاو را به سرعت تحت تأثیر استعداد و نبوغ این جوان بریتانیایی قرار داد.

Norman_Foster,_2001نورمن فاستر

وی در سال ۱۹۵۶ در دانشگاه معماری و برنامه ریزی منچستر مشغول به تحصیل شد اما به دلیل فقر مالی قادر به تأمین هزینه های بالای تحصیلی خود نبود از این رو به اجبار پاره ای از وقت شبانه روزی خود را به انجام مشاغلی چون بستنی فروشی، کارگر نانوایی، نگهبانی شیفت شب باشگاه می گذراند.

فاستر علاقه فراوانی به آثار معماران برجسته ای چون فرانک لوید رایت، میس ون درروهه، لوکوربوزیه و اسکار نیمبر داشت. وی در سال ۱۹۶۱ از دانشگاه منچستر در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد سپس برای کسب مدارج بالاتر برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و به تحصیل در دانشگاه ییل پرداخت. ییل جایی بود که نورمن با دوست و همکار آینده اش ریچارد راجرز آشنا شد.

۱۹۶۴ در این سال با وندی چیزمن ازدواج کرد که ثمره آن ، دو فرزند به نام های ” تی ” و ” کال ” است .

فاستر پس از کسب مدارج عالی رشته معماری و بازگشت به انگلیس به همراه سه تن از دوستانش از جمله ریچارد راجرز گروه طراحی چهار نفره ای تشکیل داد. این تیم چهار نفره به سرعت به شهرت و اعتبار دست یافت. البته دیری نپایید که نورمن فاستر از این گروه کناره گرفت و فعالیت حرفه ای خود را به صورت مستقل ادامه داد. شهرت جهانی فاستر بیشتر به دلیل طرح های متنوع معماری و استفاده از تکنولوژی پیشرفته روز در صنعت ساختمان سازی می باشد. آثار وی دربرگیرنده انواع آسمان خراش ها، ادارات، گالری ها، فرودگاه ها، استادیوم ها، ساختمان پارلمان، پروژه های مسکونی مختلف، شهرک های مسکونی و حتی یک پایگاه فضایی می باشد. فاستر به عنوان معمار کلیدی جنبش فناوری در سال ۱۹۷۰ شناخته شد.

در سال ۱۹۹۱ دانشگاه معماری فرانسه، به وی مدال افتخار اعطا کرد. در همین سال، چندین پروژه ی جدید و ارزشمند را به اتمام رساند؛ از جمله فرودگاه استانزتد، مرکز تلویزیونی آی تی ان، نگارخانه های ساکلر ( که ملکه الیزابت دوم آنها افتتاح کرد) و برج سده در توکیو که همه آنها علاوه بر دریافت جوایز متعدد ، مورد ستایش تمام جهان قرار گرفت. در مراسم بازگشایی ساختمان کرسنت وینگ، مرکز هنر های تجسمی سانزبوری نمایشگاهی بر پا کرد که حاصل شش سال فعالیت حرفه ای فاستر را به نمایش گذاشت. در نمایشگاه دو سالانه ی ونیز ، غرفه ی بریتانیا نیز تعدادی از طرح های فاستر و پنج معمار دیگر انگلیسی را به نمایش در آورد.

۶۰۴۶۳۴۲۶۹۱۸۰۳۲۱۵۱۲۵۰۰۲۰۱۰۳۲۲۱۵۱۱۲
در سال ۱۹۹۲ دانشگاه و موسسه ی هنر و ادبیات آمریکا در نیویورک، جایزه یادبود آرنولد برونر را به وی اعطا نمود. دانشگاه هامرساید به او دکترای افتخاری داد. برپایی چندین نمایشگاه در شهرهای پاریس، بوردوکس، رنس و آرسن سنان ، بر ارزش و اعتبار فاستر در اروپا افزود. در همین سال، وی در چندین مسابقه معماری برنده شد که مهم ترین آنها عبارتند از : فرودگاه جدید هنگ کنگ ، پارک مشاغل برلین، مجموعه تسهیلات المپیک در منچستر و قسمت الحاقی آن به موزه ی ماقبل تاریخ در پرووانس.

۵۳۸۸f2e5c07a80569e00002e_happy-birthday-sir-norman-foster_foster1Hearst Tower
در سال ۱۹۹۳  وسعت پروژه ها و تعدد قراردادهای بین المللی باعث شد که این شرکت ، دفتر هایی در شهر های برلین، فرانکفورت، هنگ کنگ، نایمز و توکیو دایر کند . شرکت معماری سرنورمن فاستر و همکاران در آلمان، در مسابقه طراحی پارلمان جدید برلین برنده شد. از دیگر موفقیت های وی در مسابقات معماری می توان به طرح موزه جنگ در هارتل پول و طرح مجموعه ی نمایشگاهی در لیسبون اشاره کرد. پروژه ی مرکز هنرهای معاصر در شهر نایمز فرانسه افتتاح شد. این پروژه به دلیل مشکلاتی که برای برگزاری مسابقه ( ۱۹۸۳) بوجود آمد ، با مدتی تاخیر انجام شد. ولی این مشکلات در ساخت مدرسه ی متوسطه شهر فرژو وجود نداشت. طراحی این مدرسه، در سال ۱۹۹۱ به مسابقه گذاشته شد. انجمن معماران آمریکایی نیز، در همین سال مدال طلای خود را به سر نورمن فاستر اعطا نمود.

 وی در سال ۱۹۹۹ به دلیل کسب افتخارات متعدد در زمینه معماری، عنوان بارون فاستر تیمز بانک را از آن خود کرد.

فاستر هم اکنون نیز به عنوان یکی از معماران برجسته بریتانیایی در جامعه معماری بین المللی از جایگاه والایی برخوردار است و تأثیر آثارش بر چهره جهان غیر قابل انکار می باشد.

در حال حاضر نورمن فاستر، عضو هیئت امنا موسسه خیریه معماری ماده ۲۵ و بنیاد معماری می باشد.

آثار برجسته نورمن فاستر

خانه جامسون

۵۳۸۸f326c07a805cea000016_happy-birthday-sir-norman-foster_foster1-530x795Jameson House

بانک هنگ کنگ و شانگهای

۵۳۸۸f4b2c07a80569e00002f_happy-birthday-sir-norman-foster_foster1Hong Kong and Shanghai Bank

انستیتو مسدر

 

۵۳۸۸f6a8c07a803df4000023_happy-birthday-sir-norman-foster_foster1-530x352Masdar Institute

ورزشگاه کمپ نودانشکده حقوق دانشگاه کمبریج

هتل هارمون

مرکز تجارت جهانی (ساختمان شماره ۲)

برج هرست

هرم صلح و دوستی

فرودگاه بین‌المللی کویت

مرکز تولید مک لارن

برج هرمیتاژ

موزه هنر داتونگ

فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ ، چک لاپ کوک

ساختمان پارلمان آلمان

دفتر مرکزی شرکت بیمه ویلیس ،فابر و داماس ،ایپسوویچ

مجموعه الفیضیه ریاض عربستان سعودی

سازهٔ پنوماتیک موقت برای شرکت فناوری رایانه ،همل همپ استید

شرکت رنو در انگلستان

دفترها و استودیوهای جدید BBC در پورتلند

دفتر مرکزی شرکت سوئیس ری

پایانه مسافربری وفرودگاه استانزتد لندن

Processing your request, Please wait....

درباره ی sahelazad

sahelazad
« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*